Ljekovita kadulja, višegodišnji je zimzeleni grm koji pripada obitelji usnača. Ova vrsta je autohtona u mediteranskoj regiji i naširoko se uzgaja u kulinarske, medicinske i ukrasne svrhe.
Ljekovita kadulja (Salvia officinalis) ima sivkasto-zeleno lišće i plave do ljubičaste cvjetove koji cvjetaju u kasno proljeće ili ljeto. Ovaje biljak važna i za mnoge kukce koji se hrane nektarom. To je višegodišnja je, polugrmovita biljka visine 30 do 60 cm iz porodice usnača (Lamiaceae). Korijen joj je jak, donji dijelovi stabljike su drvenasti, a gornji zeljasti. Listovi su dugački i ovalni. Cvjetovi tamnoljubičaste boje.
Ljekovita kadulja raste u krškom dijelu Hrvatske, često u kamenjarima.
Biljka se također kroz povijest koristila zbog svojih terapeutskih prednosti, još od drevnih civilizacija gdje se koristila za liječenje mnoštva bolesti. Ljekovita kadulja ima veliki značaj zbog svojih raznolikih farmakoloških svojstava. Biljka sadrži brojne bioaktivne spojeve kao što su eterična ulja, flavonoidi i fenolne kiseline, koji doprinose njenom antioksidativnom, protuupalnom i antimikrobnom djelovanju. Studije u biljnoj biologiji otkrile su da se ti spojevi mogu iskoristiti za svoje potencijalne zdravstvene prednosti, uključujući poboljšano pamćenje i kognitivnu funkciju. Nadalje, biologija ljekovita kadulja bila je predmet interesa u fitokemiji i farmakognoziji, gdje istraživači nastavljaju istraživati njezine zamršene biokemijske putove i potencijalne primjene u modernoj medicini.
Zaključno, ljekovita kadulja je biljka od iznimne važnosti u raznim područjima uključujući biologiju, medicinu i gastronomiju. Njegov uzgoj u regijama poput Hrvatske naglašava njegovu globalnu važnost i trajnu vrijednost. Nastavljajući proučavati i čuvati ovu svestranu biljku, možemo otključati daljnje potencijalne koristi i osigurati njezino očuvanje za buduće generacije.