Obični barnjak (Lymnaea stagnalis) slatkovodni je puž koji nastanjuje sporotekuće ili stajaće vode muljevitog, pjeskovitog ili šljunkovitog dna, poput bara, rubova jezera, kanala ili rijeka.
Kućica dužine do 6 cm uska je i zašiljena. S trbušne strane izlazi stopalo, kojim se puž kreće. Oči su smještene na osnovici dvaju plosnatih, trokutastih ticala (tentakula), na kojima su pak smještena osjetila opipa i mirisa. Njima puž traži hranu, koju usitnjava zupčastim jezikom (trenica). Hrani se algama, slatkovodnim biljem, ostacima drugih mekušaca, jajima i ličinkama vodenih organizama itd.
Zanimljivo je da se puž barnjak razvio od kopnenih puževa plućnjaka koji su se ponovo prilagodili životu u vodi. Plućima udiše atmosferski kisik, radi čega često izranja, no zadržao je i sposobnost disanja kroz kožu. Dvospolac je (hermafrodit) i svaka jedinka prilikom parenja preuzima ili mušku ili žensku ulogu. Iznimno rijetko i u posebno nepovoljnim uvjetima moguća je i samooplodnja. Jaja polaže na vodeno bilje ili kamenje.
Obični barnjak česta je vrsta naših slatkih voda. Koristi se i u akvarijima kao čistač stakla jer se hrani algama koje se nakupljaju na stijenkama akvarija.