primorska makovica, Glaucium flavum

Primorska makovica (Glaucium flavum) – žuti dragulj jadranske obale. Saznaj gdje raste, kako izgleda i zašto je važna za mediteransku floru.

Primorska makovica je zapanjujuća biljka žutih cvjetova koja krasi suhe, osunčane obalne krajolike Hrvatske. Pripada porodici makova (Papaveraceae), a njezini svijetložuti cvjetovi i srebrnkasti listovi čine je lako prepoznatljivom i izuzetno fotogeničnom.

🌊 Gdje raste?

Primorsku makovicu možemo pronaći uzduž jadranske obale, najčešće na šljunčanim i kamenitim plažama, rubovima putova, nasipima i suhim travnjacima. Odlično podnosi sunce, sušu i posolicu, što je čini tipičnom biljkom mediteranskog pojasa.

U Hrvatskoj je posebno rasprostranjena na Kvarneru, Dalmaciji i na otocima – tamo gdje klima ljeti prži, a zemlja jedva zadržava vlagu.

primorska makovica, Glaucium flavum

🌿 Kako izgleda?

Primorska makovica naraste do 60 cm visine, a njezin izgled savršeno odražava prilagodbu suhim i sunčanim staništima. Ima sivozelene do plavičastozelene listove, prekrivene finim dlačicama koje smanjuju gubitak vode. Listovi su duboko urezani, s valovitim ili nepravilno nazubljenim rubovima, što biljci daje pomalo egzotičan, gotovo ukrasni izgled.

Stabljika je čvrsta i snažno razgranata, često blago povijena, a može biti prekrivena istim sitnim dlačicama kao i listovi. Cvjetovi su pravi magnet za poglede – veliki, intenzivno žuti, promjera 4 do 7 cm, jednostavni, s četiri latice koje često lagano valovito obrubljuju cvijet. Pojedinačni cvjetovi rastu na vrhovima grana, a često se pojavljuju jedan za drugim, stvarajući dojam neprekidnog cvata tijekom sezone.

primorska makovica, Glaucium flavum

🌼 Razdoblje cvatnje traje od svibnja do kolovoza, ponekad i dulje ako su vremenski uvjeti povoljni. U to vrijeme primorska makovica osvjetljava obalu kao žuti plamen među kamenjem i šljunkom.

Nakon cvatnje razvijaju se dugački, uspravni i blago zakrivljeni plodovičahure koje izgledaju poput roščića ili izduženih krastavaca. Mogu biti dugačke i do 20 cm, s jasno izraženim rebrima. Kad sazru, čahure se otvaraju dužinom i rasprsnu, izbacujući mnoštvo sitnog, crnog sjemena koje podsjeća na ono od pravog maka.

Ovaj zanimljiv spoj oblika, boja i tekstura čini primorsku makovicu ne samo prepoznatljivom već i jednom od najljepših autohtonih biljaka hrvatske obale.

💛 Ljekovitost i oprez

Kao i ostale biljke iz porodice makova, i primorska makovica sadrži alkaloide, osobito u mliječnom soku koji iscuri kad se biljka ozlijedi. Nekada se koristila u narodnoj medicini, no zbog potencijalne toksičnosti, nije preporučljivo koristiti je bez stručnog znanja.

primorska makovica, Glaucium flavum

🌼 Zašto je posebna?

Primorska makovica je savršena prilagodba mediteranskom okolišu: njeni mesnati listovi čuvaju vlagu, dok žuti cvjetovi privlače oprašivače poput pčela i bumbara čak i u najvrućim danima ljeta. Uz to, njezina prisutnost označava očit znak zdrave, prirodne obale.


📸 Savjet za prirodoslovce i fotografe:

Tražite je krajem proljeća i ljeti, osobito uz pješačke staze uz more i stjenovite uvale. Zalazak sunca + cvat primorske makovice = recept za čarobne fotografije!


O autoru
Goran Šafarek
Goran Šafarek
Goran Šafarek je fotograf, snimatelj, biolog, autor i avanturist. Sudjelovao je u brojnim stručnim i znanstvenim projektima u Hrvatskoj i svijetu, objavio je više od stotinu članaka u popularno-znanstvenim časopisima poput National Geographica i Meridijana, snimio nekoliko dokumentarnih filmova te objavio nekoliko knjiga.
Više o autoru...