U doba jesenskih migracija ptica na ribnjacima Crne mlake sve vrvi od pataka, a najbrojnije je patka njorka. Gotovo svake godine bude ih po nekoliko tisuća.
Patka njorka prepoznatljiva je po kestenjastosmeđem perju i nije tako krupna kao divlje patke. Leđa su im crna, a u letu ih prepoznajemo po bijelom perju na trbuhu, s donje strane krila i repu. Mužjak ima svijetlo oko, no u ženke je tamno, a u nje je i perje manje-više zagasitije. Kljun je taman. Patke njorke među najugroženijim su vrstama pataka i brojnost im opada u cijeloj Europi. Na Crnoj mlaki vjerojatno im je najveće okupljalište u Srednjoj Europi u vrijeme migracije. Čak do 6000 ptica iznimno je važan dio cjelokupne europske populacije (u kojoj je između 12 do 18 tisuća parova), što je golem broj za tako malo područje.
Manji broj pataka njorki gnijezdi se u Hrvatskoj. Traže ribnjake, močvare, jezera, gdje je voda dublja od metra. Sezona gniježđenja počinje u svibnju. Patak u vodi zasjedne na patku i gotovo je potopivši drži kljunom za vrat dok se pari. Gnijezdo je jednostavna platforma, ili na kopnu, ili u trsci ili u gustoj vodenoj vegetaciji. Ženka polaže 7– 10 jaja na kojima sama leži sljedećih 25 – 28 dana. Mladi i dalje ostaju s majkom gotovo dva mjeseca. Često su za sezone gniježđenja u manjim skupinama. Kao i druge patke ronilice, zaranjaju te po dnu skupljaju i bilje i vodene životinjice poput vodenih beskralježnjaka, riba, katkad vodozemaca. Prije migracije patke se mitare (letno perje) u 7. i 8. mjesecu.