Lukava u bajkama, lisica je oprezna i teško ju možemo iznenaditi, a snalazi se i u šumi, livadi, selu, čak i u gradu, od nizina do planina.
Lisica (Vulpes vulpes) je jedna od najpoznatijih i najrasprostranjenijih zvijeri svijeta, a ujedno i česta junakinja narodnih priča zbog svoje lukavosti i snalažljivosti. No, iza te bajkovite slike krije se stvarno fascinantna životinja – brza, prilagodljiva i izuzetno inteligentna. U nastavku ćemo istražiti kako izgleda, gdje živi, čime se hrani, gdje skriva svoje mlade te kako izgleda njezin životni ciklus.
STANIŠTE I RASPROSTRANJENOST
Lisica je iznimno prilagodljiva životinja koja uspijeva u raznovrsnim staništima. Najčešće obitava u otvorenim područjima, poput polja, rubova šuma i travnjaka, ali se sve češće susreće i u blizini ljudskih naselja, pa čak i u urbanim sredinama. Njezina sposobnost da se snađe u različitim uvjetima čini je jednom od najraširenijih zvijeri.
Po pitanju rasprostranjenosti, lisica je prisutna diljem sjeverne hemisfere – od Europe i Azije do Sjeverne Amerike, a uvedena je i u Australiju. Zbog svoje izdržljivosti i inteligencije, uspješno se prilagodila različitim klimatskim i okolišnim uvjetima, čineći je pravim majstorom preživljavanja.

IZGLED
Lisica je najrašireniji divlji predstavnik skupine pasa u Europi. Prepoznajemo ju po ušiljenoj njušci i gustim, crvenkastožutim do crvenosmeđim krznom s leđne strane dok je s trbušne strane i na vratu bijela. Crni su joj donji dio nogu i šape. Također, ističe se dugačkim i kitnjastim repom od četrdesetak centimetara, dok je cijelo tijelo dugo oko 70 cm.

PREHRANA
Lisice su samotne životinje. Najviše love glodavce, ali jedu sve što mogu uhvatiti: zečeve, ptice, ribe, kukce, čak i žabe i guštere, a ne smetaju im i strvine, posebno s ceste. Vrlo će rijetko napasti veće životinje. Vole i bobice, voće, no ne poseže za otpadom. Svoj najčešći plijen, miševe, lisica lovi tako da ga neprimjetno čeka te naglo skače na njega.
TERITORIJ I JAME
Kao i mnogi sisavci, lisica održava svoj teritorij s kojeg tjera druge lisice, a na njemu borave obiteljske grupe. Veličina teritorija ovisi o plijenu i dostupnosti jama za kopanje. One joj služe za odmor, bijeg i razmnožavanje, ali najčešće ne kopa sama već ih preuzima od jazavaca. Postoji nekoliko izlaza pri opasnosti.

RAZMNOŽAVANJE
Lisica se pari u siječnju i veljači, i to s više mužjaka, od kojih jedan ostaje uz nju i pomaže joj podizati mladunce. Nakon pedesetak dana lisica koti od tri do pet slijepih lisičića vunaste, sivosmeđe dlake. Otvaraju oči nakon dva tjedna, a nakon mjesec dana izlaze izvan jazbine. Mladunci su samostalni nakon četiri mjeseca i postaju spolno zreli s deset mjeseci, a majku napuštaju u dobi od oko godinu dana.

PRATITE NAS NA FACEBOOKU I INSTAGRAMU!
LOV NA LISICE
Nažalost, lisica je glavni prenositelj bjesnoće i zbog toga je često na listama za odstrel. I prije toga lisica je bila lovna životinja. U nekim zemljama, poput Ujedinjenog Kraljevstva, održavan je tradicionalni lov na lisice, omiljena razbibriga viših slojeva engleskog društva, no danas je zabranjen. Lisice su stradavale i zbog krzna za odjeću.
