najljepše, špilje, hrvatska

Otkrij najljepše špilje Hrvatske i njihova podzemna čuda – od plavih odsjaja do endemskih vrsta koje žive u tišini krša.

Hrvatska je, zahvaljujući svom krškom podzemlju, jedno od svjetskih središta biološke raznolikosti. U njezinim špiljama i jamama živi više od 500 vrsta podzemnih organizama, od kojih je čak 70% endemično, što znači da ih nećete pronaći nigdje drugdje na svijetu! Osim što skrivaju bogat život ispod površine, hrvatske špilje fasciniraju svojom ljepotom, tišinom i povijesnom dubinom. U nastavku otkrivamo najljepše špilje Hrvatske – od morskih čuda do planinskih dvorana – koje svakog posjetitelja ostavljaju bez daha.

Baraćeve špilje (Rakovica) – Povratak u prapovijest

U blizini Plitvičkih jezera, Baraćeve špilje skrivaju milijunima godina staru povijest. Unutra su pronađene kosti špiljskog medvjeda, ljudski ostaci i tragovi prapovijesnih zajednica. Danas su špilje uređene za posjetitelje, s edukativnim turama koje otkrivaju geološke, arheološke i paleontološke tajne ovog kraja.

baraćeve špilje,

Špilja Vrelo (Fužine) – Najpristupačnija špilja u Hrvatskoj

Iako dugačka samo oko 300 metara, špilja Vrelo pravi je dragulj Gorskog kotara. Idealna je za sve uzraste, jer je potpuno prilagođena i za osobe s invaliditetom. U špilji teče i podzemna rijeka, a kombinacija vode i vapnenca stvara fascinantne oblike i vrhunsku fotogeničnost.

 Špilja Vrelo, Fužine

Cerovačke špilje (Južni Velebit) – Najveći špiljski sustav

Smještene u blizini Gračaca, Cerovačke špilje čine najveći turistički uređeni špiljski kompleks u Hrvatskoj. Gornja, Donja i Nova špilja zajedno skrivaju više od 7 km podzemnih hodnika. Ovdje ćete naići na bogatstvo stalaktita, stalagmita, špiljskih “zavjesa” i dvorana koje izgledaju kao da su iz bajke.

 Cerovačke špilje, Južni Velebit

Veternica (Zagreb) – Špilja na dohvat grada

Na Medvednici, samo nekoliko kilometara od centra Zagreba, nalazi se špilja Veternica – idealna za jednodnevni izlet. Uz podzemne tokove i fosile davno izumrlih životinja, špilja je poznata i po kolonijama šišmiša koji u njoj obitavaju. Edukativne ture otkrivaju kako priroda oblikuje kraški svijet ispod naših nogu.


Lokvarka (Lokve) – Podzemni spektakl boja i oblika

Još jedna ljepotica Gorskog kotara, špilja Lokvarka, najdublja je turistički uređena špilja u Hrvatskoj (do čak 275 metara dubine). Samo četiri etaže su trenutno otvorene za posjetitelje, ali i to je dovoljno za uživanje u čudesnim formacijama i ugodnoj temperaturi od oko 8 °C tijekom cijele godine.


Đurovića špilja (Cavtat) – Špilja ispod piste

Smještena doslovno ispod piste Zračne luke Dubrovnik, Đurovića špilja je pravo iznenađenje. Osim zadivljujućih formacija, u špilji se nalazi i vinoteka, gdje možete kušati vina dozrijevana u savršenim uvjetima podzemlja – prava fuzija prirode i hedonizma!


Mramornica (Brtonigla) – Špilja boja i tišine

Jedna od najvećih špilja u Istri, Mramornica, poznata je po neobičnim šarenim zidovima, koji variraju od crvene, žute do smeđe. Ima impresivne stalagmite visoke i do 13 metara, a ulazak u ovu špilju donosi mir i tišinu kakvu rijetko gdje možete doživjeti.

foto

Pećinski park Grabovača (Perušić) – Jedinstveni šumski raj pod zemljom

Smještena u blizini Perušića u Lici, Grabovača je jedini pećinski park u Hrvatskoj, ali i jedan od rijetkih u Europi. Na površini od 600 hektara smješteno je čak osam špilja i jedna jama, od kojih je špilja Samograd najpoznatija. Stara je više od 3 milijuna godina i prepuna je monumentalnih dvorana, vapnenačkih ukrasa i podzemnih legendi. Uz špiljsko istraživanje, park nudi i brojne edukativne staze, vidikovce i sadržaje za obiteljsku rekreaciju.


Zaključno

Špilje Hrvatske nisu samo geološka čuda, već i vrata u prošlost, mjesta mira i tišine, i prizori koji ostavljaju bez daha. Svaka skriva svoju priču, a mnoge još uvijek čekaju da budu otkrivene. Ako ste zaljubljenik u prirodu i avanturu, istraživanje špilja neka vam bude sljedeći izazov!

O autoru
Goran Šafarek
Goran Šafarek
Goran Šafarek je fotograf, snimatelj, biolog, autor i avanturist. Sudjelovao je u brojnim stručnim i znanstvenim projektima u Hrvatskoj i svijetu, objavio je više od stotinu članaka u popularno-znanstvenim časopisima poput National Geographica i Meridijana, snimio nekoliko dokumentarnih filmova te objavio nekoliko knjiga.
Više o autoru...